Nie

Autor: Konrad Góra, Gatunek: Poezja, Dodano: 07 września 2016, 01:11:20

1137

Jesteś jutro i kto z tobą?

 

 

 

Próba wyjaśnienia

 

 

Rankiem 24 kwietnia 2013, w stanowiącym rozległe przedmieścia Dhaki, okręgu Shabhar, w obrębie kompleksu budynków Rana Plaza, doszło do zawalenia się ośmiokondygnacyjnego zlepku fabryk odzieżowych, sklepów i innych instytucji (min. wewnętrznego banku). Za główną przyczynę uznano nieprzewidziane w pierwotnych planach dobudowanie pięciu pięter i ulokowanie na nich ciężkich agregatów prądotwórczych, których praca doprowadziła do rozwibrowania konstrukcji. W trwającej mniej więcej czterdzieści pięć sekund katastrofie, zginęło około tysiąca stu trzydziestu ofiar - popularne źródła internetowe mówią o 1127 lub 1137 ofiarach; trzeba zaznaczyć trudną do zrozumienia dla Europejczyka rzecz, że część osób znajdujących się w Rana Plaza zostało w następnych dniach uznane za zaginione; ich ciała zostały zgniecione bądź roztarte w sposób uniemożliwiający integralne ustalenie tożsamości - a około 2500 zostało rannych, w tym przez wynikające z charakteru akcji ratunkowej, dokonywane na miejscu amputacje. Około osiemdziesięciu procent ofiar stanowiły młode kobiety i dziewczęta, często zawyżające swój wiek dla uzyskania pracy w fabrykach odzieżowych. Zainteresowanych rzetelną panoramą samego wydarzenia i warunkami pracy w przemyśle odzieżowym i tekstylnym Bangladeszu, odsyłam do reportażu Marka Rabija „Życie na miarę” (WAB 2016).

 

Pierwotną numerację dwuwierszy porzuciłem z przekonania, że nie oddałaby charakteru złożonej ofiary; żadna z nich nie była w końcu pierwsza, sześćsetna czy ostatnia; pozostawienie uporczywie nawracającej liczby 1 wydaje mi się rozwiązaniem bliższym dla pojęcia tej sytuacji.

 

Samo tytułowe Nie nie odnosi się do najczęstszego użycia tego słowa – jako kluczowej partykuły (wedle niektórych pierwszego słowa w ogóle), a do ubocznego w polskim zaimka nie, wychodzącego od niemęskoosobowych form ono i one (oparłem się o nie, odpowiadam za nie itd.), który to, ze względu na konieczne poprzedzenie spójnikiem, nigdy nie stanie na początku zdania, a więc jedynym sposobem na uwznioślające zapisanie go z wielkiej litery, jest uczynienie go tytułem: dopuszczalna tedy staje się jego deklinacja w formatach [w] Nich, Je, One (np. co Je uczyniło, z czego One wynikają itp.).

 

Ostatnia linijka ostatniego dystychu jest przeznaczona do napisania przez odbiorcę.

 

Komentarze (3)

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się